czwartek, 22 grudnia 2011

"Jak wytrzymać ze współczesną kobietą" - Joanna Chmielewska

Tytuł: Jak wytrzymać ze współczesną kobietą
Autor: Joanna Chmielewska
Wydawnictwo: Wiedza i Życie
Rok wydania: 2000
Ocena: 7/10

Kobiety są trudne w obsłudze, to prawda znana nie od dziś. Stroją fochy, zmieniają zdanie kilka razy na sekundę i generalnie skomplikowane są od góry do dołu. Okazuje się jednak, że istnieje pewna typologia płci żeńskiej, a także, w większości przypadków - sposób na okiełznanie baby, niezależnie od tego czy jest to megiera, bluszcz, człowiek pracy czy bogini. Bo każda jest inna, ma inne wymagania i potrzeby, oraz zupełnie inny zakres oferowanych funkcji. Joanna Chmielewska, również kobieta pełną gębą, wychodzi na przeciw wszystkim, którzy chcieliby wytrzymać ze współczesną przedstawicielką pięknej strony ludzkości. Panowie, oto instrukcja postępowania z NAMI. 

Przyznaję, nie jest to książeczka, nad którą da się rozpisywać. Dla przeciętnego pożeracza słowa pisanego to zaledwie dwie godzinki lektury. Warto je poświęcić dla tej książki? Cóż, to zależy od naszych oczekiwań.

Jest to poradnik, jeden z trzech w serii. Pozostałe noszą tytuły Jak wytrzymać z mężczyzną oraz Jak wytrzymać ze sobą nawzajem. Pani Joanna wzięła sobie na warsztat typowe relacje damsko-męskie i przepuściła je przez właściwy sobie punkt widzenia i niepowtarzalne, błyskotliwe poczucie humoru. Co prawda w dziedzinie tej trudno uniknąć uderzania w stereotypy - tutaj takiej gadaniny jest sporo - to jednak pada tutaj mnóstwo trafnych obserwacji, co powoduje podczas czytania reakcje typu: ooo, faktycznie! 
Ameryki tu się nie odkrywa, a sama metodologia to wyliczanie proste jak budowa cepa, jednakże dla miłośników charakternego języka i ciętego dowcipu Chmielewskiej to niezła gratka. Dobrze się zrelaksować przy takiej książce, to także miły przerywnik między większymi powieściami. Polecam serdecznie :)

*******

Tak, wiem, dzisiaj beznadziejnie krótko. Jednakże sprzątanie dwóch mieszkań przed Świętami nie zostawia już zbyt wiele czasu na czytanie i pisanie. Jutro na szczęście koniec zasuwania, nadchodzi czas na odpoczynek i świętowanie. 

Z okazji Bożego Narodzenia życzę Wam wszystkim wszystkiego najlepszego - spokoju, radości, mnóstwa czasu na czytanie oraz stosów książek pod choinką!

(obrazek stąd: http://toeiie.tumblr.com/post/14622595502)

4 komentarze:

 1. Coś sądze że przydałaby mi sie taka książeczka:)

  Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię książki Chmielewskiej, tej akurat nie znam, ale chętnie przeczytam.
  Wesołych Świąt!

  OdpowiedzUsuń
 3. Chmielewska ma swój urok :) Niestety tej książki jeszcze nie czytałam, ale obiecuję, że nadrobię zaległości!

  Ale śliczny obrazek! :) Tobie również składam wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia!
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Chmielewską uwielbiam, ale nie w tym wydaniu niestety :(

  Wesolutkich Świąt życzę! :)

  OdpowiedzUsuń